Atlas světa: Tádžikistán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Tádžikistán.
Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Tádžikistán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Tádžikistán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Tádžikistán:
Tádžikistán - Přehled:
Co byste měli vědět o státě Tádžikistán? Začněme tímto: Tádžický lid se dostal pod ruskou vládu v šedesátých a osmdesátých letech minulého století, ale po revoluci v roce 1917 oslabila ruská vláda ve Střední Asii. Skupiny domorodých partyzánů ("basmachi") silně napadly bolševickou kontrolu nad oblastí, která nebyla plně obnovena 1925. Tádžikistán byl poprvé vytvořen jako autonomní republika uvnitř Uzbekistánu v roce 1924, ale SSSR označil Tádžikistán za samostatnou republiku v roce 1929 a přenesl se na ni hodně dnešní provincie Sughd. Etnické Uzbekisté tvoří podstatnou menšinu v Tádžikistánu a etnické Tádžikové jsou v Uzbekistánu ještě větší menšinou. Tádžikistán se stal nezávislým v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu a zažil občanskou válku mezi regionálními frakcemi od roku 1992 do roku 1997. Tádžikistán od roku 2010 vydržel několik domácích bezpečnostních incidentů, včetně ozbrojeného konfliktu mezi vládními silami a místními silnými v údolí Rasht a mezi vládními silami a zločineckými skupinami v autonomní oblasti Gorno-Badakhshan. V září 2015 vládní bezpečnostní síly odmítaly útoky vedené bývalým vysokým představitelem ministerstva obrany. Prezident Emomali Rahmon, který přišel k moci během občanské války, použil útoky na zákaz hlavní opoziční politické strany v Tádžikistánu. V květnu roku 2016 Rahmon dále posílil své postavení tím, že sám byl označen za "vůdce národa" s neomezenými termíny a celoživotní imunitou prostřednictvím ústavních změn ratifikovaných v referendu. Referendum také snížilo minimální věk potřebný k tomu, aby se stal prezidentem od 35 do 30, což by způsobilo, že Rahmův syn Rustam Emomali bude mít nárok na prezidenta v roce 2020. Země zůstává nejchudším v bývalé sovětské sféře. Tádžikistán se stal členem WTO v březnu 2013. Jeho hospodářství však stále čelí velkým výzvám, včetně závislosti na remitencích z Tádžiků pracujících v Rusku, všudypřítomné korupci a obchodu s opiáty pocházející ze sousedního Afghánistánu.
Geografie - Tádžikistán
Kde je na světě Tádžikistán? Umístění této země je Střední Asie, západně od Číny, jižně od Kyrgyzstánu. Tádžikistán má celkovou plochu 144,100 km2, z čehož 141,510 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: hornaté oblasti Pamir, na které převládala oblast Trans-Alay na severu a Pamirs na jihovýchodě; western Fergana Valley v severní, Kofarnihon a Vakhsh Valleys v jihozápadní. Nejnižší bod země Tádžikistán je Syr Darya (Syrdarja) 300 m, nejvyšší bod Qullai Ismoili Somoni 7495m. A klima je střednědobé kontinentální, horké léto, mírné zimy; polarizovaný až polární v.
Obyvatelé - Tádžikistán
Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Tádžikistán. Počet obyvatel je: 8,468,555 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Tádžické 84,3%, Uzbek 13,8% (zahrnuje Lakai, Kongrat, Katagan, Barlos, Yuz), další 2% (zahrnuje Kyrgyz, rusky, Turkmen, Tatar, arabské) (2010 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Tádžikistán hovoří jazyky Tádžické (úřední ), Ruský široce využívaný ve vládních a obchodních. A náboženství: službách Sunni Muslim 85%, Shi Muslim 5%, ostatní 10% (v roce 2003). Kolik let je tady lidem? 24.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 68.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace země je soustředěna na nižších výškách, 90% lidí žijících v údolích; celková hustota se zvětšuje z východu na západ. Hlavní městské oblasti v zemi Tádžikistán jsou: Dushanbe (hlavní město) 822,000 (2015).
Vláda a ekonomika - Tádžikistán
Hlavní město země Tádžikistán je Dushanbe a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 2 provincie (viloyatho, singular - viloyat), 1 autonomní provincii (viloyati mukhtor), 1 oblast kapitálu (viloyati poytakht) a 1 oblast označovaná jako okresy pod státní správou; Dušanbe, Khatlon (Qurghonteppa), Kuhistoni Badakhshon [Gorno-Badakhshan] (Chorog), Nohiyahoi Tobei Jumhuri, Sughd (Khujand). Pokud jde o ekonomiku, Tádžikistán má tyto důležité průmyslové produkty: hliník, cement, rostlinný olej. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, obilí, ovoce, hrozny, zelenina; kukuřice,. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou hliník, elektřina, bavlna, ovoce, rostlinný olej, textil a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Turecko 27,8%, Rusko 15,6%, Čína 14,7% Alžírsko 6,5%, Itálie 5,8% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropné produkty, oxid hlinitý, stroje a zařízení, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Rusko 31,2%, Čína 13,9%, Kazachstán 12,8%, Uzbekistán 5,2%, Írán 5,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Tádžikistán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $3,100 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 31.5% (2016 odhad).