Atlas sveta: Nepál. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Nepál.
Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Nepál. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Nepál. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Nepál tu:
Nepál - Prehľad:
Čo by ste mali vedieť o krajine Nepál? Začnime týmto: Počas konca 18. storočia - začiatku 19. storočia zjednotilo gorčanské kniežatstvo mnohé ďalšie kniežatstvá a štáty sub-Himálajskej oblasti do nepálskeho kráľovstva. Nepál si zachoval svoju nezávislosť po anglo-nepálskej vojne v rokoch 1814-16 a následná mierová zmluva položila základy dvoch storočí priateľských vzťahov medzi Britániou a Nepálom. (Brigáda Gurkha naďalej slúži v britskej armáde až do súčasnosti.) Nepálsky panovník v roku 1951 ukončil storočný systém vládnutia dedičnými premiérmi a zaviedol kabinetný systém, ktorý priniesol politické strany do vlády. Toto usporiadanie trvalo až do roku 1960, kedy boli politické strany opäť zakázané, ale v roku 1990 sa obnovilo s vytvorením multiparty demokracie v rámci ústavnej monarchie. V roku 1996 vypukla povstalecká kampaň vedená maoistami. Následná 10-ročná občianska vojna medzi maoistami a vládnymi silami bola svedkom rozpadu kabinetu a parlamentu a opätovného prevzatia absolútnej moci kráľom v roku 2002. Mierová dohoda v roku 2006 viedla k vyhláseniu dočasnej ústavy v roku 2007. Po voľbách v roku 2008, ktoré sa konajú po celoštátnom volebnom obvode, novozaložená KS vyhlásila Nepál za federálnu demokratickú republiku, zrušila monarchiu a zvolila prvého prezidenta krajiny. Po tom, čo CA nedokázala vypracovať ústavu do termínu mája 2012 stanoveného Najvyšším súdom, potom predseda vlády Baburam Bhattarai rozpustil CA. Mesiace rokovaní nasledovali až do marca 2013, kedy sa hlavné politické strany dohodli na vytvorení dočasnej vlády vedenej vtedajším hlavným sudcom Khil Rajom Regmiom s mandátom na uskutočnenie volieb na novú CA. Voľby sa konali v novembri 2013, počas ktorých nepálsky kongres získal najväčší podiel na kreslách v CA a vo februári 2014 vytvoril koaličnú vládu s druhým miestom Komunistickej strany nepálsko-unifikovaného marxisticko-leninského a nepálsky kongresový prezident Sushil Koirala premiér. Nová ústa Nepálu vstúpila do platnosti v septembri 2015, kedy sa CA stala parlamentom. Khagda Prasad Sharma OLI slúžil ako prvý postkonštitučný predseda vlády od októbra 2015 do augusta 2016, kedy prevzala premiérsku funkciu nová koalícia vedená maoistickým vodcom Pushpa Kamal Dahal (aka "Prachanda"). Ústava ustanovuje prechodné obdobie, počas ktorého sa musia uskutočniť tri sady volieb - miestne, provinčné a národné. Prvé miestne voľby za 20 rokov sa uskutočnili v troch fázach od mája do septembra 2017, zatiaľ čo štátne a federálne voľby prebehli v novembri a decembri 2017 v dvoch fázach.
Geografia - Nepál
Kde na svete je Nepál? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, medzi Čínou a Indiou. Celková plocha krajiny Nepál je 147,181 km2, z čoho 143,351 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: Tarai alebo rovinné rieky oblasti Gangy na juhu; Stredný vrch v oblasti s hustými Himalájami na severe. Nepál má najnižší bod Kanchan Kalan 70 m, najvyšší bod Mount Everest 8,848 m (najvyšší vrchol v Ázii a najvyšší bod na zemi nad hladinou mora). Podnebie je líši od chladných letov a silných zimy na severe až po subtropické leto a mierne zimy na juhu.
Obyvatelia - Nepál
Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Nepál. To číslo je: 29,384,297 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Chhettri 16,6%, Brahman-Hill 12,2%, Magar 7,1%, Tharu 6,6%, Tamang 5,8%, Newar 5%, Kami 4,8%, Muslim 4,4%, Yadav 4%, Rai 2,3%, Gurung 2%, Damai / Dholii 1,8 %, Thakuri 1,6%, Limbu 1,5%, Sarki 1,4%, Teli 1,4%, Chamar / Harijan / Ram 1,3%, Koiri / Kushwaha 1,2%, Ostatné 19%. Aké sú jazyky v krajine Nepál? Nepálčina 44.6% Maithali 11.7% Bhojpuri 6% Tharu 5,8%, Tamar 5,1%, Newar 3,2%, Magar 3%, Bajjika 3%, Urdu 2,6%, Avadhi 1,9%, Limbu 1,3%, Gurung 1,2%, ostatné 10,4%, nespecifikované 0,2%. A náboženstvá: Hindu 81,3%, budhistické 9% , Muslim 4,4%, Kirant 3,1%, kresťanské 1,4%, ostatné 0,5%, nespecifikované 0,2% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 71 rok. Kde ľudia žijú v krajine Nepál? Tu: Väčšina obyvateľstva je rozdelená takmer rovnako medzi koncentráciu v južnej roviny oblasti Tarai a centrálneho kopcovitého regiónu; celková hustota je pomerne nízka. Hlavné mestské oblasti krajiny Nepál sú: Kathmandu (hlavné mesto) 1,183 milióna (2015).
Vláda a hospodárstvo - Nepál
Hlavné mesto krajiny Nepál je Káthmandu a typ vlády federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 zón (anchal, singulárny a množný); Bagmati, Bheri, Dhawalagiri, Gandaki, Janakpur, Karaali, Kosi, Lumbini, Mahakali, Mechi, Narayani, Rapti, Sagarmatha, Seti. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Nepál, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, koberce, textil; malá ryža, juta, cukor a olejnaté mlyny; výroba cigariet, cementu a tehál. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pulzov, ryže, kukurice, pšenice, cukrovej trstiny, juty, koreňových plodín; mlieko, vodné byvolie mäso. Najdôležitejšie vývozné komodity sú odevy, strukoviny, koberce, textil, džús, jutové tovar a najdôležitejšími exportnými partnermi sú India 56,6%, v USA o 11,5%, Turecko 4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné produkty, stroje a zariadenia, zlato, elektrické spotrebiče, medicína a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú India 70,1%, Čína 10,3% (2016). Ako bohatá je krajina Nepál a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,700 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 25.2% (2011 odhad).